ANNA STRUNECKÁ
Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., (* 24. 1. 1944) je česká vědkyně, pedagoka, spisovatelka.
(Autorizovaný text pro WIKIPEDII, který nemohl být dosud zveřejněn díky útokům členů Českého klubu skeptiků Sisyfos )
Obsah
- 1 ivotopis
- 2 Pedagogická činnost
- 3 Vědecko-výzkumná činnost
- 4 Členství v organizacích výzkumu a vývoje
- 5 Ohlasy
- 6 Dílo
- 7 Reference
1.ivotopis
Anna Strunecká vystudovala v letech 19611966 s červeným diplomem Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor biologiechemie, specializace fyziologie ivočichů a člověka. V prosinci 1966 po mateřské dovolené nastoupila na postgraduální studium na katedře obecné zoologie na Univerzitě Karlově. Od roku 1970 zastávala místo asistentky, od roku 1977 místo odborné asistentky na této katedře.V roce 1971 získala titul RNDr. a v roce 1972 obhájila před komisí pro obhajoby kandidátských prací z normální a patologické fyziologie získání titulu CSc. Po obhájení disertační práce Fyziologická funkce fosfolipidů v biologických membránách byla v roce 1980 jmenována a ustanovena docentkou obecné a srovnávací fyziologie. Absolvovala několik studijních zahraničních pobytů (Polsko, Nizozemí, SSSR, NDR). V roce 1981 byla jmenována vedoucí katedry fyziologie a vývojové biologie PřF UK. Tuto funkci zastávala do roku 1990. V roce 1987 obhájila disertační práci Fyziologická funkce fosfoinozitidů a získala titul DrSc. V roce 1989 ji prezident ČR jmenoval profesorkou fyziologie. Na katedře fyziologie a vývojové biologie PřF UK pracovala a do svého odchodu do důchodu v září 2006. Jeden kolní rok vyučovala biologii na Waldorfském lyceu, v letech 20072012 měla částečný úvazek v laboratoři biochemické neurofarmakologie 1. LF UK. Vdaná, manel Otakar zemřel v roce 2009, 2 děti, MUDr. Kateřina Seimlová (1965), Mgr. Otakar Strunecký, PhD.(1974).
Přehledná tabulka profesního ivota běhu:
1966 - Přírodovědecká fakulta UK, obor biologie - chemie
1971 - RNDr.
1972 - CSc. Univerzita Karlova, Praha obecná a patologická fyziologie
1980 - obhajoba habilitační práce Fyziologická funkce fosfolipidů v biologických membránách
1980 - jmenována a ustanovena docentkou fyziologie
1987 - DrSc. disertační práce Fyziologická funkce fosfoinozitidů
1989 - jmenována a ustanovena profesorkou fyziologie
1981 - 1990 vedoucí katedry fyziologie a vývojové biologie PřF UK
1991 30. 9. 2006 katedra fyziologie a vývojové biologie PřF UK
2007-2012 částečný úvazek v laboratoři biochemické neurofarmakologie 1. LF UK2.Pedagogická činnost
Prof. Strunecká má dlouholeté zkuenosti z pedagogické práce na UK. Od r. 1968 zajiovala praktická cvičení, řadu základních i specializovaných přednáek pro studenty PřF UK a MFF UK i přednáky v postgraduálních kurzech. Jako vedoucí katedry fyziologie a vývojové biologie v roce 1982 zavedla výuku imunologie, podporovala rozvoj oddělení molekulární a buněčné imunologie v rámci katedry.
Vykolila 52 studentů magisterského studia, 14 postgraduálních studentů (4 zahraniční). Předsedkyně a členka komise pro obhajoby kandidátských prací (1979-2003), členství v komisích pro státní, magisterské, rigorózní a doktorské zkouky (1979-1995). Autorka 5 učebních textů (skripta), za učební text Integrativní fyziologie člověka pro přírodovědce získala anticenu "Bludný balvan".
3.Vědecko-výzkumná činnost
Prof. Strunecká byla v uplynulých létech řeitelkou 3 projektů GAUK a MMT. Podílela se na řeení 3 grantových úkolů IGA MZ ČR a grantu GAUK (13/2005). . Přináejí prioritní výsledky i originální původní hypotézy, které poukazují na mechanizmy vzniku patofyziologických změn v krevních elementech u hematologických onemocnění, u schizofrenie a Alzheimerovy nemoci.
Některé z nich byly oceněny např. cenou Čs. neuropsychofarmakologické společnosti (1995), cenou redakce časopisu ČS Psychiatrie (1997) a 1. a 3. cenou A. Alzheimera - AMEPRA (2003).Byla členkou redakční rady časopisu Americké fyziologické společnosti News in Physiology (1999-2003). Je členkou redakční rady mezinárodního časopisu Fluoride.
V roce 2002 podala EoI do 6. RP EU, na základě kterého se vytvořilo konsorcium, které ji zvolilo jako koordinátorku pro přípravu projektu: European Fluoride and Aluminium Network of Excellence (EFANE), priority FOOD QUALITY AND SAFETY, area 5. 4. 8 Environmental health risks.
Tohoto projektu se zúčastnilo 352 vědců z 15 států. Tento návrh byl podán (o rozsahu předepsaných 450 stran), nebyl vak přijat k financování EC. Svoje zkuenosti s přípravou projektu vyuila v práci experta programového výboru EC v létech 2003-2004.
Publikovala více ne 250 prací v odborných a impaktovaných časopisech a řadu konferenčních sdělení. V roce 2001 získala osvědčení o autorizaci k nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky klasifikovanými mimo jiné jako: vysoce toxické, zdraví kodlivé, drádivé, senzibilizující, karcinogenní, mutagenní, toxické pro reprodukci a nebezpečné pro ivotní prostředí (MP). V letech 2001-2006 byla pověřena kontrolou dodrování bezpečnosti práce s nebezpečnými látkami na vech katedrách biologické sekce PřF UK
V roce 2002 sloila zkouky k udělení oprávnění SÚJB k vykonávání soustavného dohledu nad dodrováním poadavků radiační ochrany jako osoba s přímou odpovědností.4.Členství v organizacích výzkumu a vývoje
- IUPS (mezinárodní unie fyziologických věd)
- Česká fyziologická společnost JEP,
- APS (americká fyziologická společnost,
- IUBS (mezinárodní unie biochemických věd)
- ČSBMB, ISFR (mezinárodní společnost pro výzkum fluoridů),
- FAN (Fluoride Action Network)
- ČNPS Česká neuropsychofarmakologická společnost,
- ISFR, členka mezinárodní vědecké rady '
- FAN, členka mezinárodní vědecké rady '
- NYAS, New York Academy of Sciences. '
5.Ohlasy
Znalosti Prof. Strunecké o dějích na molekulární a buněčné úrovni vyhovují i mezinárodním standardům a díky tomu je stále zvána (i ve svém seniorském věku) k přednáení klíčových plenárních přednáek na mezinárodních konferencích např.[1] a k revizím odborných publikací v zahraničních časopisech včetně farmakologických. Její práce naplňuje etická a odborná pravidla pro evidence-based medicine. Na rozdíl od uznání odborníků, kterého se jí dostává v zahraničí i zájmu větiny veřejnosti v ČR(prodáno více jak 100 000 výtisků knih), jsou někteří v ČR, kteří povaují některé informace v jejích knihách za sporné, i kdy jsou uvedeny odkazy na články jiných autorů.
Její skripta s názvem Integrativní fyziologie člověka pro přírodovědce: pokusný text pro studenty učitelských kombinací, pouitelný i pro biology a biochemiky, toxikology a biofyziky (Strunecká, 1998) byla v roce 1999 Českým klubem skeptiků Sisyfos oceněna stříbrným Bludným balvanem . Zdůvodnění pro udělení této anticeny zní takto: Za mimořádné zásluhy v oboru: Transcendentálně-holistický pohled na fyziologii člověka, získaný přímo z kosmického vědomí. Dobrovolné sdruení občanů,
Český klub skeptiků Sisyfos, z.s., zaloené podle zák.č.83/1990 Sb. O sdruování občanů v platném znění, má pouze cca 400 členů různého vzdělání.
Jeliko se Wikipedie drí principu nezaujatého úhlu pohledu je mono podle těchto pravidel stanoviska Českého klubu skeptiků Sisyfos zveřejněná na Wikipedii pokládat za názor meninový, a je třeba je proto v dostatečné míře konfrontovat s větinovým pohledem, aby neuvedla čtenáře v omyl.
6.Dílo
6.1 Knihy
Po odchodu do důchodu se intenzivně věnuje psaní knih,ve kterých publikovala poznatky v oboru svého celoivotního působení. Zatím největího ohlasu dosáhla kniha
6.1.1. Doba jedová (2011).
Kniha nabízí poutavé čtení o kodlivých látkách v potravinách, nápojích, kosmetice, lécích a potravinových doplňcích a ivotním prostředí vůbec, které jsou reklamou, sdělovacími prostředky a mnohdy i medicínou doporučovány jako zdraví prospěné. Značná pozornost je věnována moným rizikům očkování, je v současné době vyvolávají zvýený zájem veřejnosti. Autoři Anna Strunecká a Jiří Patočka, vysoce erudovaní a mezinárodně uznávaní odborníci v oblasti biomedicíny a toxikologie s dlouholetými zkuenostmi v publicistice, podávají vysvětlení jasnou, přístupnou a srozumitelnou formou. Kadá kapitola je doplněna odkazy na populární i vědeckou literaturu. Čtenářům se tak nabízí zcela ojedinělá příručka pro kadodenní orientaci v nepřehledné oblasti ovládané zájmy trhu a zisku, s náměty, jak se bránit před mnoha zdravotními riziky a rádoby vědecky podloenými radami. Obsah: 1. Co se přidává do vody a potravin 1.1 Fluoridy v prevenci zubního kazu 1.2 Jak nám kodí hliník 1.3 Nebezpečný aspartam 1.4 Něco málo o medu 1.5 Záludný glutamát 1.6 Margaríny, nebo máslo? 1.7 Cholesterol straák, nebo přítel? 1.8 Aféra melamin 1.9 Věda potvrzuje: víno je elixír ivota 1.10 Energetické nápoje 1.11 Nikotin: jed, nebo lék? 1.12 Nebezpečný mukátový oříek 1.13 Éčka v potravinách 1.14 Jak a co tedy jíst a pít? 2. Vitaminy 2.1 Denní doporučené dávky (DDD) 2.2 Vitaminy a antioxidanty 2.3 Vitamin C 2.4 Význam vitaminů při sniování hladiny homocysteinu 2.5 Málo známé vitaminy skupiny B 2.6 Vitamin D: Kam nechodí slunce, tam chodí lékař 3. Rizika očkování 3.1 Vývoj očkování v USA a jeho důsledky 3.2 Jak můe očkování pokodit děti? 3.3 Očkovací systém v ČR 3.4 Chřipka 3.5 Fakta o Gardasilu (Silgardu) a Cervarixu 3.6 Jak mohou rodiče přispět k bezpečnému očkování dětí? 4. Kosmetika: co nám kodí na kůi i pod kůí 4.1 Jak nám můe kodit kosmetika? 4.2 Hliník v deodorantech a opalovacích krémech 4.3 Rtu ze zubního amalgamu 4.4 Botulotoxin biologická zbraň, nebo moderní kosmetický přípravek? 4.5 Vlasy koruna krásy 4.6 Jak můe zdraví eny ovlivnit podprsenka? 4.7 AHA kyseliny v péči o ple 4.8 Kosmetika ze zahrádek a domácností 5. Domácnost 5.1 Snaha o přílinou čistotu domácnosti můe kodit 5.2 Toxikologická rizika kuchyňského nádobí 5.3 kodí nám mikrovlnné trouby? 5.4 Spát či nespat na pruinových matracích? 5.5 Proč není radno pouívat kůru citrusových plodů 5.6 Co musíme pečlivě schovávat před dětmi 6. Toxiny v ivotním prostředí 6.1 Dioxiny, vudypřítomná hrozba 6.2 Bisfenoly 6.3 Nebezpečí kontaminace rtutí 6.5 Je hliník opravdu pro člověka toxický? 6.5 Jsou GMO hrozbou pro dalí vývoj Evropy? 6.6 Jak nás ohroují skleníkové plyny? 7. Hormony 7.1 Oxytocin hormon lásky, věrnosti a důvěry 7.2 Melatonin hormon tmy a spánku 7.3 enské pohlavní hormony 7.4 Mladým a do smrti? [2]
6.1.2. Doba jedová 2 (2012)
Pokračování knihy Doba jedová. Kniha nabízí poutavé čtení o kodlivých látkách v potravinách, nápojích, kosmetice, lécích a potravinových doplňcích a ivotním prostředí vůbec, které jsou reklamou, sdělovacími prostředky a mnohdy i medicínou doporučovány jako zdraví prospěné. Značná pozornost je věnována moným rizikům očkování, je v současné době vyvolávají zvýený zájem veřejnosti. Autoři Anna Strunecká a Jiří Patočka, vysoce erudovaní a mezinárodně uznávaní odborníci v oblasti biomedicíny a toxikologie s dlouholetými zkuenostmi v publicistice, podávají vysvětlení jasnou, přístupnou a srozumitelnou formou. Kadá kapitola je doplněna odkazy na populární i vědeckou literaturu. Čtenářům se tak nabízí zcela ojedinělá příručka pro kadodenní orientaci v nepřehledné oblasti ovládané zájmy trhu a zisku, s náměty, jak se bránit před mnoha zdravotními riziky a rádoby vědecky podloenými radami. [3][4]
Součástí obou uvedených knih jsou recenze odborníků a komentáře, dalí desítky recenzí lze nalézt na internetu. Oba tituly vyly i ve slovenském překladu [www.priroda.sk]. Jak Doba jedová, tak Doba jedová 2 se staly nejprodávanějími tituly odborné a populárně naučné literatury pro dospělé v letech 2011. [5] a 2012 [6].6.1.3. Přemůeme autismus? (2009)
Věnuje se intenzivně tématu autismu. Velikou pozornost zahraničních odborníků vyvolala její teorie o dysregulaci glutamátové neurotransmise v patofyziologii autismu. Na základě ohlasu této práce v impaktovaném zahraničním časopise (IF 4,9) [7] byla vyzvána prestiním vydavatelstvím Bentham Science Publishers k přípravě odborné elektronické knihy o autismu[8].
V četině napsala knihu (Přemůeme autizmus?, 2009) Tato kniha nabízí rodičům směrodatný a vyčerpávající přehled o vem, co je v současné době známo o biomedicínských, psychologických a transpersonálních aspektech autizmu. Velmi dobře a srozumitelně napsaný text vychází z dlouholetých zkueností autorky z její pedagogické a vědecko-výzkumné práce i rozsáhlé publikační aktivity. Ačkoliv byla kniha původně určena rodičům dětí s autizmem, měla by představovat povinnou četbu pro vechny profesionální zdravotníky i vychovatele, kteří pečují o děti s poruchami autistického spektra a řeí jejich problémy. Výběr obrazů Zdeňka Hajného umocňuje působení textu a podtrhuje jedinečný a komplexní způsob zpracování. Kniha má mimořádně zdařilé grafické provedení a je přizpůsobena ke kadodennímu pouívání tak, aby se stala průvodcem pro vechny obětavé bytosti, které se snaí pomáhat dětem s autizmem.V knize jsou té příspěvky MUDr. Blanky Urbánkové, Lindy Cecavové-Neubauerové a MUDr. Anděly árkové.6.1.4. Varovné signály očkování (2012)
Prof.Strunecká a je známa jako autorka pravdivě ukazující na moná rizika očkování (Varovné signály očkování, 2012)[9] a dále na [10] V knize o očkování srozumitelným a jasným způsobem vysvětlila mechanismy imunity a důsledků vakcinace. Podrobné a pravdivé informace o vakcínách by měly být přístupné v demokratickém státu vem občanům. Stejně tak by měla být právem kadého rodiče svoboda informovaného souhlasu u očkování jejich dětí. Vakcinace je invazivní lékařský zákrok, který můe, by v ojedinělých případech, způsobit pokození i smrt docela zdravé osoby. Stále více lidí touí po objektivních a vědecky podloených informacích a nehodlá se spoléhat pouze na to, co nám doporučují reklamy, sdělovací prostředky nebo nařizují státní orgány. Podobná kniha na českém kniním trhu dosud chyběla. Čtenáři najdou i rady rodičům k očkování od praktické lékařky a legislativní část zpracovanou právníkem podle posledních úprav zákona o veřejném zdraví. Varovné signály očkování (ALMI, 2012) poskytují čtenářům monost získat informace, které nejsou běně dostupné a na jejich základě hledat vlastní rozhodnutí. Předmluva Úvod 1. VEOBECNÁ ČÁST: CO BYCHOM MĚLI VĚDĚT O OČKOVÁNÍ 1.1. Základní pojmy 1.2. Infekční nemoci v současném světě 1.3. Vakcíny 1.4. Neádoucí účinky očkování 2. NOVOROZENCI A KOJENCI 2.1. Vývoj imunitního systému v 1. roce ivota 2.2. Povinné očkování hexavakcína 2.3. Doporučené očkování 3. BATOLATA A PŘEDKOLNÍ DĚTI 3.1. Povinné očkování 3.2. Doporučené očkování 3.3. Nové exantémové nemoci 4. KOLÁCI A ADOLESCENTI 4.1. Povinné očkování 4.2. Doporučené očkování 5. DOSPĚLÍ A SENIOŘI 5.1. HPV vakcíny 5.2. Hepatitida B 5.3. Očkování proti klíové encefalitidě 5.4. Tetanus a pertuse 5.5. Pneumokoková onemocnění 5.6. Chřipka 5.7. Očkování těhotných 6. DŮKAZY O POKOZENÍ VAKCÍNAMI? 6.1. Eradikace infekčních nemocí 6.2. HPV vakcíny 6.3. Poruchy autistického spektra 6.4. Hliník, G-proteiny a pertusový toxin. Anna Strunecká: [11] [12]
6.1.5. Jak změnit svět tady a teď (2012)
Kniha je průvodcem pro současnou zcela mimořádnou dobu spirituální transformace lidstva. Velmi přístupným způsobem vysvětluje některé poznatky duchovních učitelů a pravidla, která se vyplatí v kadodenním ivotě dodrovat právě proto, abychom ji brzy mohli pozorovat proměnu světa, který je nám vem společný.Průvodce pro současnou dobu spirituální transformaci lidstva.
6.1.6. Jak přeít dobu jedovou? (2013)
Také její poslední kniní publikace ( Jak přeít dobu jedovou?, 2013 ) vyvolává velký zájem čtenářů i médií [13] Kniha doplňuje Dobu jedovou Publikace přinesla čtenáři informace, jak se v kadodenním ivotě chránit před největími a skrytými jedy současné doby. Vedle aspartamu, statinů, umělých barviv a hormonálních disruptorů se věnuje rizikům konzumace sóji, Coca-Coly či populárního MMS. Poukazuje na monosti prevence nejčastějích civilizačních nemoci, upozorňuje na rizika očkování a uívání léků. Tato kníka můe být uitečná vem, kteří berou zodpovědnost za svoje zdraví předevím do vlastních rukou.[14] a [15]
6.2. Odborné články
Stručný přehled článků publikovaných po roce 2000 je uveden v ivotopisu [16]
6.3. Videonahrávky
7. Reference
- http://www.isfrc.ir/files/site1/pages/programme_06_final.pdf]
- [1]
- ijeme v době jedové
- oficiální stránky knih
- [2]
- [3]
- http://legacy.earlham.edu/~peters/fos/2008/04/some-background-on-bentham-open-but.html
- Cellular and Molecular Biology of Autism Spectrum Disorder. Ed. Strunecká A. Bentham Science Publishers 2010.
- [4]
- www.periodik.cz/predplatne/casopis.php?akce=archiv&titul=969 Vakcinologie 3/2013
- [5]
- [6]
- Anna Strunecká Jak přeít dobu jedovou
- Křest knih
- Rozhovor
- ivotopis