ZPRAVODAJ ROZKVĚT HARMONIE 04/2010


ZPRAVODAJ č.04/10         Aktualizace 29.3.2010

Téma: Inspirace a náměty i pro volby v ČR - O kapitalismu s láskou

Motto: "My musíme být tou změnou, kterou si přejeme vidět ve světě kolem nás"

                                                                                              Mahatma Gandhi

 Vážení přátelé,

téměř veškerá společenská nabídka je nastavena tak, aby člověka odvedla od toho podstatného. Stačí se nezaujatě rozhlédnout kolem sebe...a množství lidí se tím nechává trvale zmást. Hypermarkety jako novodobé "chrámy" konzumu, sexualita a oplzlost křičící z velkého množství bulvárních deníků, filmů a nejrůznějších časopisů atd. atd...(zbytek si doplníte sami). A pravdou také je, že spousta lidí je příliš pohodlná na to, aby přemýšlela a utvářela si samostatný názor na věci. Je to svým způsobem často i zbabělost a snaha nevyčlenit se z davu, aby člověk nebyl osočen z toho, že není "normální"...(!!) 

Zasílám proto k informaci výběr informací, které poslouží k lepšímu porozumění vývoji současného dění. Je to pokus, který se snaží co nejjednodušší formou upozornit na informace, které možná unikly vaší pozornosti.

Lásku a dobro všem přeje Ruda Vondřich  

 Následují témata k přemýšlení - Pokud Vás Zpravodaj zaujal Pošlete jej dál

                                                                                                                                                                                               


**************************************************************************************************************************************************************

Film O KAPITALISMU S LÁSKOU -Viděl jsem a proto doporučuji všem shlédnout pravdivý a poučný dokumentární film Michaela Moorea (MM) o americké společnosti, lobbingu, nadnárodních korporacích a penězích, které mizí v nenávratnu.

Poučení získané shlédnutím filmu má obecnou platnost a je možné je využít i při výběru zastupitelů v nadcházejících volbách v ČR.    Film se promítá v ČR od 4.2. 2010 v omezeném počtu kin zatím většinou pouze jednou denně a hrozí, že bude po krátké době z programů kin odejit.Film USA, 2009, 127 min


Odkazy: Originál web k filmu zde: Capitalism: A Love Story  

Trailery a   Fotogalerie k filmu zde:  O kapitalismu s láskou   Facebook stránka MM zde  a osobní web MM zde   a  blogs.myspace.com/mmflint

Film lze přehrát zde:O kapitalismu s láskou

 Michael Moore  je úspěšný americký filmový a televizní režisér, scénárista, producent a spisovatel, proslul také jako skvělý pozorovatel a patří k nejdiskutovanějším dokumentaristům současnosti. V roce 2005 byl časopisem Time označen za jednoho ze stovky nejvlivnějších lidí na světě.

Jeho dokumenty Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 patří k tomu nejpozoruhodnějšímu, co v rámci žánru dokument v posledních letech vzniklo. Komerční úspěch jeho filmů jde ruku v ruce s oceněním odborné kritiky (Zlatá palma v Cannes a Oscar za nejlepší dokument za film Bowling For Columbine). Stejný úspěch v Cannes zaznamenal také jeho film Fahrenheit 9/11.

 Jeden z dalších filmů  Slacker Uprising (volný překlad: Povstání lenochů) se zabýval Moorovým turné po USA, při kterém se pokoušel podnítit mladé lidi k tomu, aby zvedli zadek od televize a šli volit. Samozřejmě se u toho objevilo i pár hvězd a typicky moorovský humor. Ten si dal za cíl během volebního roku 2004 objet dvaašedesát měst po celých Spojených státech a sledovat, jak se místní jedinci staví k volbám. Výsledek? Dost děsivý. "Je to takový dárek mým fanouškům," prohlásil režisér. "Mým jediným cílem je dohnat mladé lidi k tomu, aby vstali z gauče a v listopadu 2008 šli volit". Premiéra byla 23. 9. 2008 ještě před soubojem Obamy s McCainem!  

Jeho pohled na kapitalismus je neméně zajímavý a originální. Zdrcující pohled pod pokličku fungování nadnárodních korporací, nikým nevolených států ve státě, které víc, než bychom chtěli, řídí i naše životy. Strhává oponu kapitalismu a odhaluje jeho zákeřnou úlohu, kterou sehrál v likvidaci amerického snu pro mnoho lidí. Ve filmu autor kritizuje americkou verzi kapitalismu jako takového a poukazuje na sociální nespravedlnost, kdy (podle jeho slov) „horní jedno procento nejbohatších řídí 99 % Američanů“. Film zkoumá historii kolizí mezi americkým kapitalismem a demokracií, je zřejmě vyvrcholením celoživotního Mooreova výzkumu. Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michael Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. Ale v tomto případě je viník mnohem větší než byl General Motors (GM) a scéna zločinu je mnohem rozsáhlejší než je město Flint v Michiganu, kde byly zrušeny továrny vyrábějící  automobily  GM.

S humorem a bez úcty klade nepříjemnou tabuizovanou otázku:  Jaká je cena, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu?.

Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den.

Film O kapitalismu s láskou Michaela Moorea naléhavě hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?

Nabízí své odpovědi, které pro jeho domovinu rozhodně nevyznívají příznivě.

Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry", mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet.

Film stopuje rostoucí propast mezi bohatými a chudými, od deprese 1950 přes  boom "svobodného podnikání". Používá klipy FDR a Jimmy Cartera, který varoval před chamtivostí a nerovnosti, Moore ukazuje, jak postupně Američané v průběhu času přijali reaganomiku firemní korupce a pak Bushovu éru podvádění. Dívá se zpět na události v roce 1989, kdy došlo k propouštění pracovníků automobilky GM ve Flintu, ukazuje jejich bezvýchodnou situaci a přemýšlí, jak by mohl podpořit jejich rodiny, které zůstaly bez práce a musí platit účty, nebo bez výhod k zajištění jejich zdraví.

Tato historie slouží jako rámec k jeho vysvětlení bytové krize a  kolapsů bank.

Pak se střihem dívá o dvě desetiletí do současnosti, kdy se počet měst s nezaměstnanými jako  Flint  rozrostl po celé zemi a jsou v nich stejné tlaky, které pocítili obyvatelé  Flintu, když je  GM propustil a nechal bez pomoci. Se ztrátou průměrně 14.000 pracovních míst v USA denně a neustálým pumpováním peněz daňových poplatníků  do neúspěšných finančních institucí si klade otázku: Jak dlouho to může ještě pokračovat, než se celý systém zhroutí? Je opravdu nějaká naděje pro Američany, kteří přijdou o své domovy díky exekuci a vidí vymetení svých úspor nevídaným tempem? Aby bylo možné hledat odpověď na tuto otázku a mnoho dalších, Moore cestuje do Washingtonu ke Kapitolu. Na cestě zapojuje průměrné Američany do rozhovorů o možnostech vyhlídek nápravy upadající americké zadlužené ekonomiky.

Ve filmu také ukazuje na konkrétních příkladech jak někteří zaměstnavatelé (zejména 18 velkých společností včetně Wal-Mart a Fina Oil) uzavírají protiprávně  životní pojištění svých zaměstnanců - Často bez jejich vědomí či souhlasu --na výplaty  hotovosti, v případě jejich smrti . Zaměstnancům, kteří zemřeli v důsledku nezahájené  nebo špatné léčby říkají "Mrtví balíci"  a v případě jejich úmrtí zaměstnavatelé  inkasují díky uzavřeným pojistkám nebývale vysoké částky,avšak pozůstalí nedostanou vůbec nic a jsou ponecháni jejich osudu bez pomoci. Moore klade otázku: Máte větší cenu pro vaši společnost mrtvý než živý? Více zde a zde

Moore žádá několik právníků, senátorů, bankéřů a duchovních o odpověď na otázku : " Co se stalo?". Každý z nich nabízí inteligentní vyhodnocení situace, které se stále ještě mnoho amerických diváků  snaží pochopit. Odrazovým můstkem se Mooreovi stávají  slova profesora missourijské univerzity Billa Blacka, autora bestselleru z roku 2005 nazvaného "Nejlepší způsob, jak vykrást banku je vlastnit ji": „Jsou to lobbysté, kterým my všichni platíme mzdu."

Další z pilířů, na kterých Moore svou polemiku staví je kongresmanka z Ohia Marcy Kapturová, která události posledních dvanácti měsíců  v USA bez obalu označuje za „finanční státní převrat"...

Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče., a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje".... A vinen je vlastně i samotný kapitalismus, oficiálně svobodné zřízení, které dovoluje zbohatnout všem, ve skutečnosti však stav, jenž dovoluje naplnit si kapsy jen některým. A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše peníze?"

Ve filmu jsou také i okamžiky působící jako groteska, kdy Moore v obrněném autě navštěvuje různé bankovní centrály, jejich budovy označuje  páskou s textem "Tady se stal zločin" a požaduje vrácení peněz ukradených  americké veřejnosti (daňovým poplatníkům), použité na sanaci bank. Mezi dramatické okamžiky patří např. klipy  tančícího Bushe, které klade vedle sebe se záběry plačících lidí, protože ztratili své domovy,atp.

Ve filmu vystupuje také i pilot CHESLEY B. SULLENBERGER, kapitán letadla, které zachránil přistáním na řece Hudsonu. Ačkoliv je vyhlášen národním hrdinou ve vystoupení v Kongresu zveřejnil naplno kritický stav, který panuje v letecké dopravě, v přetěžování pilotů a zejména v jejich nedostatečném finančním ohodnocení včetně odborného personálu, které je nutí vykonávat další zaměstnání, aby uživili rodiny.
Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních...

Po katastrofální válce, selhání chytit Bin Ládina, kdy miliony rodin, které ztratily své domovy, po debaklu odstraňování následků hurikánu Katrina, rostoucích cen benzinu vytvářejících rekordní zisky ropných společností a největšího národního dluhu způsobeného největšími výdaji a půjčkami státní správy v historii USA bankovnímu sektoru Moore ukazuje, že jsou možnosti jak mohou obyčejní lidé tento stav změnit. Ke změně podle Moorea může dojít jednak odpovědnou volbou zastupitelů a také bojem za lidská práva garantovaná ústavou. Ve filmu jsou představeny dva prosperující podniky, kde zaměstnanci vzali do svých rukou jejich řízení a tak zajistili stejná práva jak pro zaměstnance a jimi zvolená vedení podniků.

Stejně jako Robin Hood, Moore usiluje o spravedlnost, ale jeho největší předností je funkce tlumočníka mezi řečníky mluvícími složitým politickým jazykem a jeho diváky.

Film je vlasteneckou výzvou do zbraně, která se snaží podnítit vztek v divákovi, unaveného politickou hloupostí, která má za následek chudobu a strádání tenčící se střední třídy. Film končí výzvou ke spojení všech utlačovaných v boji za lidská práva a právo na život v důstojných podmínkách.

********************************************************************************************************************************************************

 Fakta uváděná ve filmu O kapitalismu s láskou naleznete zde

Hra souvisící s filmem je k dispozici  zde

Rozšířené sousloví na informačních cedulích před prázdnými domy a uzavřenými obchody: "Toto udělal kapitalismus" více zde

Doplňující info dokreslující situaci: Krize USA z nevýroby a  ZDE a

                                                      Jednotlivým státům americké Unie chybí bilion dolarů na důchody a další výdaje

                                  Část střední třídy v USA natrvalo zchudla  Krize monopolního kapitalismu: Jak vznikají a jak je řešit

                                  Kapitalismus už vyčerpal svůj přínos euroatlantické civilizaci  

Finanční zpráva americké vlády za rok 2009 je venku        

Detroit kvůli krizi jako město duchů. Tisíce pustých domů budou srovnány se zemí

Radnice amerického Detroitu se chystá strhnout tisíce opuštěných domů. Město se již desetiletí potýká s úbytkem obyvatel a je v něm přes 33.000 domů, ve kterých nikdo nebydlí. Velkou ránu kdysi pyšnému centru amerického automobilového průmyslu v posledních letech zasadila hospodářská recese, když zdejší výrobci propustili desetitisíce zaměstnanců. (http://ekonomika.ihned.cz/c1-43562820-detroit-kvuli-krizi-jako-mesto-duchu-tisice-pustych-domu-budou-srovnany-se-zemi)

25. 3. 2010 Je načase zmocnit se zase naší vlastní země
Moorův film O kapitalismu s láskou - v Americe se tento víkend (27. a 28.03.2010) bude promítat na tisíci místech
 
Tento víkend se budou konat ve více než tisíci amerických domovech večírky, na nichž se bude promítat nejnovější film Michaela Moora O kapitalismu s láskou, píše Michael Moore ve svém hromadném mailu stoupencům.

Moore pokračuje: Server MoveOn.org zahajuje velkou kampaň ve snaze odebrat demokracii korporacím a lobbistům. Jsem velmi potěšen, že se rozhodl zahájit svou kampaň tím, že zorganizoval lidi, aby se sešli a podívali se na můj film.

Chcete-li se stát oficiálním organizátorem jednoho z večírků pod názvem "Capitalism" House Party, nebo se jednoho z nich účastnit, podívejte se na stránky MoveOn.org, kde je vysvětlení. Je to prosté. Pozvete přátele, rodinu či sousedy, aby s vámi zhlédli film O kapitalismu s láskou (anebo se přihlaste na existující večírek). Ten film vás bude naprosto šokovat. Jednu minutu se budete smát a druhou plakat. Uvidíte věcí a dovíte se věci o hospodářské katastrofě, jaké se ve večerním televizním zpravodajství nedozvíte.

Musíte si objednat kopii filmu z místního obchodu s DVD, anebo si ho objednat na internetu na Amazonu.

Natočil jsem taky speciální desetiminutový videozáznam exkluzivně pro tuto akci, takže k vám mohu promluvit ve vašem obývacím pokoji. MoveOn.org vysvětlí, jak si ten film můžete stáhnout a pustit na vašem večírku. Potom, v určitou dobu během víkendu, budu k dispozici na telefonu a budu se rád účastnit vašich diskusí.

Děkuji vám všem, kdo jste už zhlédli film O kapitalismu s láskou. Vyvolal velké množství diskusí a potřebujeme slyšet i váš hlas! Je to film, na nějž jsem velmi hrdý a byl bych rád, abyste ho zhlédli všichni.

Je načase zmocnit se zase naší vlastní země. A začne to promítáním filmu u vás doma!

Váš Michael Moore

24. 5. 2010 Moorův film O kapitalismu s láskou byl v britské televizi Jan  Čulík

******************************************************************************************************************

 Film "O kapitalismu s láskou" byl na DVD vydán 9. března 2010 a DVD je možno ho objednat jen v angličtině v zahraničí zde

***************************************************************************

 29.3.2010  Jednání o vydání plánované české verze ještě před květnovými volbami v ČR nebylo doposud úspěšné.  Zůstává původní plánovaný termín vydání 28.6. 2010 v zatím uvažovaném nákladu 1-2000 ks.

POZOR !!! DVD s českou verzí filmu "O kapitalismu s láskou" si můžete objednat za cenu 200,-Kč + balné a poštovné podle tarifu České pošty e- objednávkou zde jako položku č.34 ve skupině E- Audio, video POZOR !!!

**********************************************************************************************************************************************************************************

  Neuvěřitelná odpověď zástupce manažera multikina Palace Cinemas Slovanský dům na dotaz proč hrají film pouze jednou denně:  Filmy Michaela Moora "nebudou v Praze dráždit americké turisty"

**************************************************************************************************************************************              UPOZORNĚNÍ:   Novinka na webu rozkvet.cz -Tři nová CD Skupiny RELAXACE  vydaná ke třicetiletému výročí vzniku skupiny. více zde  Nová DVD  V novinových stáncích je možno od 13. 2. 2009 zakoupit DVD za 49 Kč

Tajná společenství 2 (zednáři v USA + současná společenstva Kostí a lebek, Bilderbergiánů, atp. včetně jejich působení v globální politice ! )  Světová náboženství - Islám  Světová náboženství - Buddhismus  

****************************************************************************************************************
PS 1.  DEJNÍ DNY V ROZKVĚTU HARMONIE Srdečně zveme  k návštěvě ojedinělé nabídky k podpoře   NOVÉ KVALITY ŽIVOTA 

PS 2. Srdečně zveme k návštěvě akcí uvedených zde: PŘEHLED  AKCÍ na měsíc Únor  


ZPRAVODAJE ROZKVĚT HARMONIE 2009 č. 01 až 15

***************************************************************************************************************************************

home | o nás | program | archiv | kontakt | novinky | příležitosti | obchod/shop

© 2010 HARMONIE SE ČTYŘLÍSTKEM, všechna práva vyhrazena,  

 

/